Jak uniknąć podrażnień twarzy po goleniu?

Jak uniknąć podrażnień twarzy po goleniu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Golenie bez podrażnień jest prawdziwym wyzwaniem; szczególnie przy użyciu klasycznej maszynki na żyletki lub brzytwy. Główną przyczyną jest źle dobrane urządzenie do golenia. Częstym błędem jest również brak stosowania bądź używanie nieodpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy przed i po goleniu. Golenie z zastosowaniem odpowiednich preparatów znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości.

Podstawowe zasady przydatne w walce z podrażnieniami

W celu uniknięcie podrażnień warto kierować się następującymi wskazówkami:

Ważne jest golenie twarzy po wyjściu spod prysznica lub spod wanny, gdyż kluczowym etapem jest zmiękczenie zarostu. Wystarczające może okazać się nawet przemycie twarzy ciepłą wodą.

Istotne jest także zastosowanie pianki do golenia, lotionów lub żeli zmiękczających. W przypadku braku zauważalnego efektu, w postaci zmiękczenia, należy zmienić preparat na inny. Warto także obserwować skórę podczas aplikacji kosmetyku, gdyż uczulenie na któryś ze składników może powodować wystąpienie podrażnień.

Nie można również zapomnieć o częstej zmianie maszynek jednorazowych i ostrzy w maszynce. W czasie użytkowania gromadzą się na nich bakterie, które mogą wywoływać zakażenia i podrażnienia naskórka.

Przed każdym użyciem narzędzia do golenia powinny być uprzednio zdezynfekowane wodą utlenioną lub wrzątkiem.

Należy używać wyłącznie ostrych żyletek, wkładów oraz brzytew.

Wykorzystywanie zbyt dużej siły podczas golenia nie jest dobrym pomysłem, gdyż prowadzi to do podrażnienia powierzchniowych warstw skóry.

Nawilżenie to podstawa. Odpowiednio nawilżona skóra regeneruje się wielokrotnie szybciej, w przeciwieństwie do przesuszonej skóry, która reaguje zaczerwienieniem. Należy zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn, które uwzględniają specjalne potrzeby i właściwości skóry.

Przed goleniem warto jest zastosować peeling, który umożliwi usunięcie martwego naskórka i zapobiegnie wrastaniu włosków.

Po goleniu korzystne jest opłukanie twarzy zimną wodą, co złagodzi ewentualne pieczenie.

Ważne jest stosowanie preparatów o właściwościach antybakteryjnych, bogatych w łagodzące składniki.

Technika golenia również ma znaczenie

Wśród wielu sposobów golenia twarzy wymienia się m.in: “golenie pod włos”, “golenie z włosem” oraz “golenie na przejścia”. Pierwsza z wymienionych technik umożliwia uzyskanie perfekcyjnie gładkiej twarzy. W przypadku zminimalizowania ryzyka wystąpienia podrażnień korzystna jest ostatnia z wymienionych metod. Sposób ten polega na stopniowym skracaniu zarostu. Pierwszym etapem jest golenie z włosem, czyli znaczne skrócenie włosa, ale bez całkowitego ścięcia. Następnie należy powtórzyć czynność w poprzek twarzy i wykonać golenie pod włos, na gładko. Ostatnia technika rekomendowana jest szczególnie w przypadku posiadania kilkudniowego zarostu. Przed każdym z etapów trzeba pamiętać o nałożeniu na twarz specjalistycznej pianki do golenia.

Niezastąpione kosmetyki podczas golenia twarzy

W walce z podrażnieniami ważną rolę odgrywają kosmetyki przeznaczone do oczyszczania twarzy. Najskuteczniejszym produktem przeznaczonym do dezynfekcji skóry jest woda po goleniu, której skuteczność przewyższa żele i balsamy po goleniu. W przypadku skłonności do podrażnień należy sięgać po wody po goleniu ze zmniejszoną zawartością alkoholu, które dodatkowo koją i nawilżają naskórek. Bardzo dobrą propozycją jest Hydra Energetic Ice Impact z serii Men Expert. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki marki L’Oreal na bazie mięty, które eliminują zaczerwienienia.

Balsamy po goleniu – dlaczego warto po nie sięgać?

Balsamy są idealne dla suchej skóry. Nawilżają one skórę, nie zatykają porów i minimalizują problem wyprysków. Dobrym wyborem w tej kategorii może być After Shave Lotion marki Clarins. Nie zawiera on alkoholu i dobrze oczyszcza. Polecany jest również balsam firmy Stenders, zawierający żeń-szeń i miętowy olejek eteryczny. Warto wybierać kosmetyki bogate w: alantoinę (działa regenerująco), aloes, witaminę B5, rumianek oraz miętę.

Podrażnienia twarzy po goleniu stanowią poważny problem, dlatego ważna jest technika oraz dobór odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do golenia twarzy.

Pamela Stępień
Pamela Stępień to autorka artykułów i pasjonatka mody oraz urody. Po ukończeniu studiów z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiła poszerzyć swoje horyzonty, podejmując studia magisterskie w prestiżowej szkole mody w Paryżu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści dla skóry niesie stosowanie naturalnych kosmetyków?
Jakie korzyści dla skóry niesie stosowanie naturalnych kosmetyków?
Odkryj, jakie właściwości mają naturalne kosmetyki i jak mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją skórę. Dowiedz się, dlaczego coraz więcej osób sięga po ekologiczne produkty do pielęgnacji.
Ostatnie wpisy