Czym się różni woda toaletowa od perfumowanej?

Czym się różni woda toaletowa od perfumowanej?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Duży wybór perfum na półce w drogerii oraz wiele różnego rodzaju produktów to raj dla klientów. Wśród nich można znaleźć wiele nazw i typów kosmetyków takich jak woda toaletowa czy woda perfumowana. Takie same opakowania w różnej cenie i o różnych oznaczeniach potrafią skutecznie jednak zmylić kupującego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie — czym tak właściwie się od siebie różnią te dwa typy oraz jak odróżnić je na półkach sklepowych. Wszystkie informacje w dalszej części tekstu.

Woda perfumowana EDP

Ten rodzaj kosmetyków zawiera od 10% do 20% ekstraktu. To bardzo duża dawka, gdyż same perfumy to już ok. 40%. Woda perfumowana jest bardzo intensywna w zapachu oraz przez długi czas utrzymuje się na ciele i materiale. Jest to czas od kilku godzin nawet do kilku dni. Woda perfumowana działa również nieco inaczej niż toaletowa. Swoje walory zapachowe uwalnia z czasem i po kilku godzinach zapach może być nieco inny niż na początku. To bardzo popularna forma kosmetyku, która łączy dobrą jakość oraz przystępną cenę. Koszt zakupu waha się w granicach kilkudziesięciu a dwustu złotych w zależności od producenta i rodzaju.

Woda toaletowa EDT

Woda toaletowa jest słabszym stężeniem perfum. Ilość ekstraktu, jaki zawiera w sobie — waha się od 5% do 10%. To delikatniejsze rozwiązanie doskonale nadaje się np. w lecie lub w pracy gdzie intensywny zapach nie jest wskazany. Do jego cech należy też krótsze utrzymywanie się na skórze lub ubraniu, które zazwyczaj trwa do kilku godzin. Małe stężenie olejków zapachowych pozwala aplikować wodę toaletową na ciuchy czy skórę bez obawy o odbarwienia. Koszty takiego rodzaju perfum nie są duże. Rozpoczynają się już od kilkunastu złotych, a kupić je można bez trudu w drogeriach czy supermarketach.

Jak je odróżnić ?

Pierwszą ważną rzeczą, po której poznamy, jaki jest to rodzaj perfum — jest oznaczenie na flakoniku. Woda perfumowana będzie zawierała symbol EDP a woda toaletowa EDT. Wody perfumowane są również znacznie droższe przy tych samych rozmiarach buteleczki. Również na etykiecie można sugerować się opisem eau de parfum i eau de toilette co odpowiednio informuje o wodzie perfumowanej oraz toaletowej. Cennym źródłem informacji mogą również być etykiety sklepowe, które w polskim języku muszą informować klientów o rodzaju perfum. W gamie perfum oba typy zajmują środkowe pozycje. Dostępna na rynku woda kolońska — EDC jest najsłabsza i zawiera od 3% do 5% ekstraktu a perfumy — PARFUM mają od 20% do 45% ekstraktu i są bardzo drogie.

Co wybrać ?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy rodzaj jest wysokiej jakości, a cena odzwierciedla korzyści, jakie niesie ze sobą użycie danego rodzaju kosmetyku. Wody perfumowane o większej zawartości ekstraktu oprócz tego, że są droższe, będą miały bardziej intensywny zapach — te tańsze będą nieco słabsze, co rekompensuje ich cena. Każdy rodzaj perfum będzie pasował na inną okazję i sprawdzi się w innych warunkach. Najlepszym wyborem będzie indywidualna preferencja dotycząca zapachu i intensywności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozpoznawanie i leczenie tężyczki oraz dystymii – poradnik dla pacjentów
Rozpoznawanie i leczenie tężyczki oraz dystymii – poradnik dla pacjentów
Dowiedz się, jak rozpoznawać i skutecznie leczyć tężyczkę oraz dystymię. Zapewnimy Ci kompleksową wiedzę i praktyczne porady, które pomogą Ci w walce z tymi chorobami.
Ostatnie wpisy